Örnek İmar Uygulaması Projesi Tapu Dağıtım Töreni Gerçekleştirildi

“Milletvekillerimiz ve İl Teşkilatımız Gölbaşı Belediyemizi Ziyaret Etti”
4 Şubat 2019

Örnek İmar Uygulaması Projesi Tapu Dağıtım Töreni Gerçekleştirildi

Gölbaşı ilçemizde GAP Bölgesi İlleri Örnek İmar Uygulamaları Projesi kapsamında tapu dağıtım ve kapanış töreni yapıldı.
Tören öncesi Gölbaşı Belediyemizi ziyaret eden GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar’a Belediye Başkanımız Yusuf Özdemir, ilçemiz ve çalışmalar hakkında kısa bilgiler sundu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı GAP İdaresi Başkanlığı ve Gölbaşı Belediyesi işbirliği ile yürütülen ve Türkiye genelinde 3 yerleşim yerinden birisi ve pilot bölge olarak seçilen Örnek İmar Uygulaması, ilçemiz Mimar Sinan ve Yenikent Mahalleleri ile Akçakaya ve Yarbaşı Köyleri tapulama alanında 2017 yılının Ekim ayında, 112 hektarlık bir alanda başlamış ve bu gün itibarıyla çalışmalar tamamlanmıştır.
Başkanımız Özdemir, konuşmasında şunları kaydetti:
GAP İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü) koordinatörlüğünde “GAP ve KOP Bölgesinde Örnek İmar Uygulamalarının Yapılması Projesi” kapsamında İlçemizde de toplamda 112 hektar alanda uygulanan 3194 sayılı İmar Kanunun 18. Maddesine istinaden, arsa ve arazi düzenlemeleri kapsamında yapılan uygulama sona ermiştir. Bu alanlarda yasal sınırlar dahilinde düzenleme ortaklık payı % 40 olarak, kamu ortaklık payı ise % 0.012 oranında kesilmiştir. Geriye kalan alan ise vatandaşlarımıza imar parseli olarak düzenlenmiştir.
Bölgemizde sadece Gölbaşı ilçemizin ‘’Örnek İmar Uygulaması Yapılması’’ Projesi kabul görmüştür. Bu büyük hizmetin ilçemize kadar uzanmasında büyük emekleri geçen, başta Sayın Bakanımız olmak üzere, GAP İdaresi Başkanlığına, milletvekillerimize, bürokratlarımıza, mülki ve idari erkâna ve de çalışmaya emeği geçen herkese, Gölbaşı halkı adına minnet ve şükranlarımızı sunarız.”
GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ise konuşmasında:” Gölbaşı GAP İdaresi’nin vizyonunu gösteren bir şehir. Yaptığımız çalışmaların hepsi bu değil. Biz top yekûn kalkınmaya inanan bir kurumuz. Elimizden geldiğince, ulaştığımız yerde her alana girmeye çalışıyoruz. Birçok alanda çalışıyoruz. Birçok alt yapı çalışmalarımız ve sosyal çalışmalarımız da var. Çok Amaçlı toplum Merkezi, Çocuk Gelişim merkezimiz var. Bunun yanında Gölbaşı’nın kırsal kalkınması açısından çok çalışma yaptık. Gölbaşı bizim Entegre Kırsal Kalkınma Programımız içinde. Bu çerçevede tarım ve tarımsal alt yapıya dönük çalışmalar yaptık. Peygamber Üzümünün organik sertifikalandırılması çalışmasını yaptık.Çok çalışma yaptık Gölbaşı’nda.” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar, “Gölbaşı Mimar Sinan Mahallesinde, Yenikent Mahallesinde, Akçakaya ve Yarbaşı köyleri sınırları içerisinde bulunan 1 milyon 120 bin metrekare alanda imar uygulaması gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Burada 331 kadastro parseli üzerinde uygulama yapılmıştır. Toplamda 447 adet parsel oluşmuş. Bunun 439 adedi konut parseli,2 adedi okul parseli,2 adedi cami parseli,1 adet sosyal ve kültürel tesis alanı parseli,1 adet kreş ve 2 adette resmi kurum alanına ilişkin parseller oluşmuştur.” dedi
Konuşmaların ardından tapu dağıtım töreni yapıldı. Ayrıca Belediye Başkanımız Yusuf Özdemir tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatma Varank’a verilmek üzere hemşerilik beratı teslim edildi. Katılımcılara ise birer plaket takdim edildi. 
Program sonunda ise Gölbaşı Gölleri Çevre Düzenlemesi Projesi gezildi, GAP İdaresine bağlı ÇATOM ziyaret edilerek, kurslar hakkında bilgi alındı. 
Gölbaşı Belediyemiz Konferans Salonunda yapılan tapu dağıtım ve kapanış törenine GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar ,Adıyaman Vali Yardımcısı ve Gölbaşı Kaymakamı Adem Kaya, Gölbaşı Belediye Başkanımız Yusuf Özdemir, Kurum müdürleri ve vatandaşlarımız katıldı.